naŻywo.net

Odpowiedzialne dziennikarstwo

wtorek, 7 grudnia 2010

Konferencja pt. “Odpowiedzialne dziennikarstwo”, zorganizowana przez Instytut Spraw Publicznych odbyła się 7 grudnia 2010 roku w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie.

Konferencja zorganizowana w ramach projektu „Odpowiedzialne dziennikarstwo” realizowanego przez Instytut Spraw Publicznych i Radio ZET. Partnerem merytorycznym projektu jest Millward Brown SMG/KRC.Podczas konferencji zaprezentowane zostały wyniki badań ilościowych
i jakościowych dotyczących społecznego wizerunku dziennikarza w Polsce
oraz praktycznych aspektów etyki dziennikarskiej. Nadrzędnym celem przeprowadzonych badań było także zweryfikowanie postrzegania etosu dziennikarskiego przez opinię publiczną i samych dziennikarzy.

Wyniki badań ilościowych zaprezentował:
Kuba Antoszewski – Millward Brown SMG/KRC

Badania jakościowe przeprowadzono w oparciu o wywiady pogłębione z piętnastoma dziennikarzami reprezentującymi najważniejsze polskie media, m.in. tygodnik „Polityka”, kluczowe dzienniki („Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Polska The Times” i „Dziennik Gazeta Prawna”) i rozgłośnie radiowe („Radio ZET” i „Radio PIN”). Wśród rozmówców znaleźli się czołowi dziennikarze wybranych redakcji i liderzy opinii w świecie dziennikarskim.

Wyniki badań jakościowych zaprezentowała:
Aleksandra Niżyńska – Program Prawa i Instytucji Demokratycznych, ISP

Komentarz:

*prof. dr hab. Stanisław Mocek – Instytut Studiów Politycznych PAN, Collegium Civitas
dr Jacek Kucharczyk – Prezes ISP
oraz
Małgorzata Moszczeńska – Szef wydawców Radia ZET.*